East Texas May 24 primary runoff election guide
CBS19 has compiled a list of state and local races East Texans will vote on when they hit the polls.
May 24 will play host to the primary runoff election in the Lone Star State.
CBS19 has compiled a list of state and local races East Texans will vote on when they hit the polls.
Early voting takes place May 16-20.
According to the Texas Secretary of State's Office, Under state law, voters who cast a ballot in either party's primary election must vote in the same party's primary runoff election. Voters who did not cast a ballot in the March 1 Primary Elections may vote in either party's Primary Runoff Election.
"Starting Monday, Texans will have an important opportunity to choose candidates at the federal, state and county level to appear on the November 8 General Election ballot," Secretary John Scott said. "The candidates you will be voting on have made it to the final round of their parties' primary elections, and this is your chance to decide who you want to compete for those public offices in November."
There are seven forms of acceptable photo identification one must have in order to vote:
- Texas Driver License issued by the Texas Department of Public Safety (DPS)
- Texas Election Identification Certificate issued by DPS
- Texas Personal Identification Card issued by DPS
- Texas Handgun License issued by DPS
- United States Military Identification Card containing the person’s photograph
- United States Citizenship Certificate containing the person’s photograph
- United States Passport (book or card)
For voters 18-69, the acceptable form of photo ID can be expired for up to four years. For those 70 or older, the acceptable form of photo identification may be expired for any length of time.
"If you do not possess and cannot reasonably obtain one of the seven approved forms of photo ID, you may fill out a Reasonable Impediment Declaration (RID) at the polls and present an alternative form of ID, such as a utility bill, bank statement, government check, or your voter registration certificate," the secretary of state's office said.
STATEWIDE RACES
Attorney General (D)
- Rochelle Garza
- Joe Jaworski
Attorney General (R)
- George P. Bush
- Ken Paxton
Lt. Governor (D)
- Michelle Beckley
- Mike Collier
Land Commissioner (D)
- Jay Kleberg
- Sandragrace Martinez
Land Commissioner (R)
- Dawn Buckingham
- Tim Westley
Comptroller (D)
- Janet T. Dudding
- Angel Luis Vega
Railroad Commissioner (R)
- Wayne Christian
- Sarah Stogner
U.S. House of Representatives Dist. 1 (D)
- Victor D. Dunn
- Jrmar "JJ" Jefferson
ANDERSON COUNTY
For sample ballots, polling times and voting locations, click here.
Anderson County Commissioner Pct. 4
- Joey Hill
- Barry Bedre
Anderson County Judge
- Carey McKinney
- Robert Johnson
GREGG COUNTY
For sample ballots, polling times and voting locations, click here.
Gregg County Commissioner Pct. 4
- Danny Craig Sr.
- Shannon Brown
PANOLA COUNTY
For sample ballots, polling times and voting locations, click here.
Panola County District Attorney
- Danny "Buck" Davidson
- Tim Cariker
Panola County Judge
- Paul Beatty
- Rodger McLane
SMITH COUNTY
For sample ballots, polling times and voting locations, click here.
Smith County Constable Pct. 2
- Wayne Allen
- Chris Roberts