The results of the Texas Primary Election:

U.S. REP. DIST. 1 - Republican - FINAL

  • Anthony Culler - 8%
  • Louie Gohmert (Inc.) - 91%
  • Roshin Rowjee - 2%

U.S. REP. DIST. 1 - Democrat - FINAL

  • Brent Beal - 38%
  • Shirley McKellar - 62%

GOVERNOR - Democrat - RUNOFF

  • Tom Wakely -10%
  • Lupe Valdez - 21%
  • Joe Mumbach - 1%
  • Jeffrey Payne - 6%
  • James Clark - 4%
  • Grady Yarbrough - 13%
  • Cedric Davis - 13%
  • Andrew White - 25%
  • Adrian Ocegueda - 7%

GOVERNOR - Republican - FINAL

  • S. Kilgore - 1%
  • Greg Abbott (Inc.) - 93%
  • Barbara Krueger - 6%

LT. GOVERNOR - Democrat - FINAL

  • Mike Collier - 52%
  • Michael Cooper - 48%

LT. GOVERNOR - Republican - FINAL

  • Scott Milder - 31%
  • Dan Patrick (Inc.) - 69%

U.S. SENATOR - Democrat - FINAL

  • Sema Hernandez - 23%
  • Edward Kimbrough - 15%
  • Beto O’Rourke - 62%

U.S. SENATOR - Republican - FINAL

  • Ted Cruz (Inc.) - 90%
  • Stefano de Stefano - 2%
  • Mary Miller - 4%
  • Geraldine Sam - 4%

TEXAS HOUSE – District 6 - FINAL

  • Matt Schaefer (Inc.) - 75%
  • Ted Kamel - 25%

ANGELINA CO. - Judge - FINAL

  • Don Lymbery - 58%
  • Wes Suiter (Inc.) - 42%

ANGELINA CO. - Commissioner Pct. 2 - Democrat - FINAL

  • David Stua - 13%
  • Kermit Kennedy - 87%

ANGELINA CO. - Commissioner Pct. 4 - FINAL

  • Bobby Cheshire (Inc.) - 59%
  • Scott Cooper - 41%

CHEROKEE CO. - Judge - FINAL

  • Byron Underwood - 23%
  • Chris Davis (Inc.) - 77%

CHEROKEE CO. - Commissioner Pct. 2 - FINAL

  • Freddy Johnson - 26%
  • Steven Norton (Inc.) - 74%

CHEROKEE CO. - Commissioner Pct. 4 - RUNOFF

  • Billy M. McCutcheon - 46%
  • Gregg Gregory - 19%
  • Mike Denson - 8%
  • Bob Parrott - 26%

GREGG CO. - District Attorney - FINAL

  • Tom Watson - 55%
  • Carl L. Dorrough - 45%

GREGG CO. - Commissioner Pct. 4 (Democrat) - RUNOFF

  • Kasha Williams - 50%
  • Shannon Brown - 50%

NACODOCHES CO. - Judge - RUNOFF

  • Chris Cagle - 8%
  • Elton Milstead - 8%
  • Greg Sowell - 45%
  • Mike Perry (Inc.) - 39%

NACODOCHES CO. - Commissioner Pct. 2 - FINAL

  • Dick Tubbe - 56%
  • Jerry D. Stone (Inc.) - 44%

NACODOCHES CO. - Commissioner Pct. 4 - RUNOFF

  • Darren Cook - 25%
  • Mark Harkness - 32%
  • Rhonda Ward - 23%
  • Scott Hasley - 9%
  • Tracy L. Littleton - 11%

RUSK CO. - Commissioner Pct. 2 - FINAL

  • Robert Kuykendall - 58%
  • Tammy Pepper McLain - 42%

RUSK CO. - Commissioner Pct. 4 - FINAL

  • Bennie Whitworth - 61%
  • Jeff Spencer - 39%

SMITH CO. - 321 Dist. Court - FINAL

  • James Carter - 45%
  • Robert Wilson - 55%

SMITH CO. - District Attorney - FINAL

  • Jacob Putman - 57%
  • Alicia Barkley - 43%

SMITH CO. - Commissioner Pct. 4 - Democrat - FINAL

  • Donald Ray Sanders - 45%
  • JoAnn Hampton (Inc.) - 55%

UPSHUR CO. - Judge - RUNOFF

  • Larry B. Morse - 22%
  • Mike Spencer - 31%
  • Todd Tefteller - 46%

UPSHUR CO. - Commissioner Pct. 2 - RUNOFF

  • Dustin Nichols - 47%
  • John S. Erickson IV - 13%
  • Richard Ridgeway - 41%

UPSHUR CO. - Commissioner Pct. 4 - RUNOFF

  • James Still - 37%
  • Jay W. Miller - 43%
  • Robert Perry - 16%

WOOD CO. - Judge - FINAL

  • Kevin White - 46%
  • Lucy Hebron - 54%

WOOD CO. - Commissioner Pct. 4 - FINAL

  • Jon Shirley - 32%
  • Russell Acker (Inc.) - 68%