UPDATE 2 (11-30 4:00 PM) - Friday night's Malakoff-Gladewater game has been pushed back a day as well.

UPDATE (11-28 5:00 PM) - 3 games have been moved because of the threat of bad weather on Friday. We've updated the schedule below.


We have 19 East Texas teams that have advanced to the 3rd round of the high school football playoffs.

Here's a look at the schedule for each team for this week.

6A DIVISION 2 (REGION 2)

Longview (12-0) vs. Austin Vandegrift (12-0)

- Saturday 6:00 PM at McLane Stadium (Waco)

5A DIVISION 1 (REGION 2)

John Tyler (9-2) vs. Frisco Lone Star (10-2)

- Saturday 2:00 PM at John Kincaide Stadium (Dallas)

5A DIVISION 2 (REGION 3)

Marshall (10-2) vs. Huntsville (11-1)

- Saturday 8:00 PM at Ford Center (Frisco)

4A DIVISION 1 (REGION 3)

Midlothian Heritage (11-1) vs. Carthage (12-0)

- Friday 7:30 PM at Ford Center (Frisco)

Van (10-2) vs. Henderson (8-4)

- Friday 7:00 PM at Wildcat Stadium (Whitehouse)

4A DIVISION 2 (REGION 2)

Gilmer (6-6) vs. Pleasant Grove (10-2)

- Friday 7:30 PM at Eagle Stadium (Allen)

Pittsburg (9-3) vs. Lorena (11-1)

- Friday 7:30 PM at Royse City ISD Stadium (Royse City)

3A DIVISION 1 (REGION 2)

Mt. Vernon (8-3) vs. Atlanta (7-5)

- ***UPDATE*** Thursday 7:30 PM at Pirate Stadium (Longview)

Malakoff (9-2) vs. Gladewater (11-1)

- ***UPDATE*** Saturday 2:00 PM AT CTMF Rose Stadium (Tyler)

3A DIVISION 2 (REGION 3)

Corrigan-Camden (10-2) vs. Daingerfield (8-3)

- Friday 7:30 PM at Lion Stadium (Henderson)

Troup (10-2) vs. Newton (11-0)

- Friday 7:00 PM at Homer Bryce Stadium (Nacogdoches)

2A DIVISION 1 (REGION 3)

Tenaha (9-3) vs. Carlisle (12-0)

- ***UPDATE*** Saturday 2:00 PM at Bobcat Stadium (Hallsville)

Garrison (10-2) vs. San Augustine (10-2)

- ***UPDATE*** Saturday 1:00 PM at Dragon Stadium (Nacogdoches)

2A DIVISION 2 (REGION 3)

Mart (11-1) vs. Grapeland (11-1)

- Friday 7:00 PM at Mustang Stadium (Madisonville)

1A DIVISION 1 (REGION 3)

Milford (10-1) vs. Union Hill (11-1)

- Friday 7:30 PM at Lions Stadium (Kaufman)